Kiedy w sierpniu 1926 roku zapadła decyzja o podjęciu produkcji aut Volvo, sponsor tego przedsięwzięcia Svenska Kullagerfabriken – SKF – reaktywował do tego celu firmę, która w 1920 roku zawiesiła działalność. Nazwa tej firmy brzmiała VOLVO, a została ona stworzona w roku 1915 do produkcji i wprowadzania na rynek łożysk dla branży motoryzacyjnej.
Słowo „volvere” to bezokolicznik łacińskiego czasownika oznaczającego „toczenie”. W pierwszej osobie liczby pojedynczej czasownik ten brzmi „volvo”, co znaczy „toczę się”.
Kiedy produkcja ruszyła, działalność firmy według ówczesnego opisu obejmowała: „łożyska kulkowe, łożyska wałeczkowe, maszyny, skrzynie biegów, auta, rowery, tabory kolejowe, urządzenia transportowe, środki transportu wszelkiego rodzaju oraz części i akcesoria do wyżej wymienionych produktów”.
Niektóre spośród tych produktów nigdy nie ujrzały światła dziennego, jednak w ciągu lat wiele samochodów i innych urządzeń transportowych zeszło z taśm produkcyjnych Volvo. Wśród innych wyrobów, również noszących nazwę Volvo, znalazły się takie osobliwości, jak palniki gazowe, przyczepy kempingowe i krzesła biurowe. A nazwa i tak doskonale pasowała do działalności firmy.
W tym samym czasie, kiedy reaktywowano VOLVO, przyjęto też logotyp firmy – starożytny symbol chemiczny żelaza – koło ze strzałką biegnącą po ukosie ku górze. Logo zostało uzupełnione ukośnym paskiem, wprowadzonym po raz pierwszy już w kwietniu 1927 roku. Początkowo był on konieczny, aby utrzymać chromowany znaczek we właściwym miejscu, lecz z czasem zaczął pełnić funkcje dekoracyjne. Nadal widać go na chłodnicy każdego samochodu Volvo.
Dziś symbol żelaza znaleźć można w nieco zmodernizowanej stylistyce także na środku kierownicy oraz piast kół, jak również we wszystkich komunikatach firmowanych przez Volvo: reklamach, broszurach, na firmowej papeterii, stronach Internetowych itd.